Stále častěji se na naší klinice setkáváme se psy trpícími nadváhou nebo obezitou. Obezita je patologický stav charakteristický nadbytečným ukládáním tuku.

Většinou je způsobena vyšším příjmem energie v krmivu. Jen ojediněle jsou příčinou zdravotní problémy (endokrinní poruchy, léčiva). Většina obézních zvířat je po celý život překrmována a často také mají nedostatek pohybu. Množství obézních pacientů se pohybuje v rozmezí 24 – 30%. Obezitou trpí především zvířata starší. Velmi málo zvířat mladších dvou let trpí nadváhou. Kastrovaní psi i feny trpí nadváhou častěji než zvířata nekastrovaná.

U kastrátů je riziko 2x vyšší. Obezita může být také spojena s plemennou predispozicí. Mezi ně patří např. labradorský retrívr, zlatý retrívr, cairn terier, kokršpaněl, kolie, šeltie, jezevčík, basset, beagle.

Jak zjistit, jestli je pes obézní? Pohledem a pohmatem. U normálního psa snadno nahmatáme žebra a při pohledu shora zřetelně vidíme zúžený pas.

K rozlišení optimální hmotnosti, nadváhy a obezity lze použít také RTG nebo sonografické vyšetření. U obézního psa musíme dodržet několik zásad:

  1. Snížený příjem energie = nasadíme dietu
  2. Zvýšit množství pohybu, bohužel ne vždy je to možné. U velmi obézních psů bychom jim přílišným pohybem mohli ublížit.
  3. Snaha majitele a všech členů rodiny o nápravu. Naprostá disciplína všech zúčastněných.

DIETA
Můžeme použít dvě metody:
A) Hladovka – úplné omezení potravy. Podáváme pouze vodu, vitamíny a minerální látky. Přestože je tato metoda pro psa bezpečná, má řadu nevýhod. Tou první je velká ztráta bílkovin z tkání. Také je nezbytná hospitalizace pacienta s pečlivým pozorováním. Tato metoda však bývá krátkodobá, protože majitel se aktivně nepodílí na redukčním programu. Často se vrátí k předchozímu způsobu stravování. Mnozí majitelé tuto metodu považují za nehumánní a nepřijatelnou. V praxi se tato metoda téměř nepoužívá.

B) Kontrolovaný snížený přísun energie z krmiva- denní příjem energie u dospělého psa je 60-80kcal/kg ž.hm. Máme dvě možnosti jak energii snížit:

  • Krmení redukovanou dávkou běžného krmiva – tato metoda je vhodná v případě, že majitel krmí stravou doma připravovanou (maso, přílohy, zelenina). U krmení komerčními krmivy (granule) není vhodná. Snížením dávky snížíme i příjem vitamínů a minerálních látek v krmné dávce. To by mohlo ovlivnit zdraví jedince.
  • Krmení speciální dietou pro redukci váhy a snížení hmotnosti – kvalitní komerčně vyráběná krmiva nám zajistí snížení energetického příjmu, ale neomezí množství vitamínů a minerálů. Zde se držíme pokynů výrobce nebo rady veterinárního lékaře.

C) Zákaz podávání pamlsků (piškoty, tyčinky, jiné pamlsky), zákaz podávání jakéhokoliv jídla ,,od stolu“. Nahradit je můžeme ovocem a zeleninou.

POHYB
Snižuje hmotnost hlavně při kombinaci s dietou.
A) Plavání – je nejvhodnější forma pohybu. Zle ji použít i u hodně obézních psů. Při této formě pohybu se nezatěžují klouby.
B) Chůze – Lze použít také u psů, kteří jsou více obézní.Procházka by měla trvat 20-60min, podle kondice psa. S ubývající hmotností můžeme postupně zvyšovat délku procházky i její rychlost.
C) Běh – doporučuje se u psů, kteří netrpí velkou nadváhou. Ať už je to běh vedle páníčka nebo u kola, za frisbee?..
Míru pohybu by měl vždy doporučit veterinární lékař.

KOMUNIKACE S MAJITELEM A ČLENY RODINY
Majitel musí sám chtít tento problém řešit. Musí zajistit i spolupráci ostatních členů rodiny. Špatná spolupráce někoho z rodiny bývá často základním kamenem neúspěchu. Pro příklad uveďme rodinu, která se snaží o snížení hmotnosti u své fenky kokršpaněla, všichni dodržují zásadu správného krmení. Babičce je fenky líto a tak jí tajně několikrát za den něco přidá ,,aby chudinka neměla moc velký hlad“.

Cílem redukční diety je snížení hmotnosti o 1-2% za týden. První 2 měsíce se kontroluje váha každých 14 dní, poté každé 2 měsíce. Pokud se nepodaří zhubnout po dobu jednoho měsíce je potřeba snížit denní příjem potravy o dalších 40%.

Ordinační hodiny

Ordinacni hodiny 30. 3.–2. 4. 2018
Pá 30.3. 9.00.–12.00
So 31.3. 9.00–12.00
Ne 1.4. 16.00–19.00
Po 2.4. 16.00–19.00


Po–Pá: 9.00–13.00 a 14.00–19.00
So: 09.00–12.00
Ne: 16.00–19.00

Kontakt
Telefon: +420 573 337 809
Veterinární pohotohost
+420 775 742 809

vet.km@vianet.cz

Facebook – Veterinární klinika MVDr. Karel Chvátal