Od jara do podzimu se velmi často setkáváme s s onemocněním kůže nazývané Hot-spot.

Nejvíce případů se objevuje v létě. Vzniká v teplém a vlhkém prostředí, kdy kůže špatně ,větrá?. Toto onemocnění si vlastně pejsek způsobí sám, a to tím, že si škrabe určité místo na kůži kde pociťuje bolest nebo svědění (např. píchnutí od komára, bleší kousnutí, klíště nebo třeba i škrábnutí se větvičkou někde v lese).

Tím, že postižené místo neustále škrábe či olizuje vzniká zarudlé mokvavé ložisko na kůži, většinou se ztrátou chlupů. Zbylé chlupy jsou slepené mokvavým exudátem. Toto místo je velmi svědivé a bolestivé. Dalším škrabáním se velmi rychle rozšiřuje. Většinou má kruhový tvar a velikost až po několik centimetrů v průměru.

Nejčastěji postihuje plemena s bohatým a hustým osrstěním. Např. Novofundlandský pes, Německý ovčák, Bernský salašnický pes, Kolie, Labradorský a Zlatý retriever. Změny na kůži se nejčastěji objevují na lících, bedrech a stehnech. Léčbu je nutné zahájit co nejdříve. U rozsáhlejších ložisek je často nutné pacienta sedovat. Je nutné pečlivě místo ostříhat (a to i do okolí) a očistit desinfekčním přípravkem.

Nám se velmi osvědčil roztok Betadine, jelikož neštípe. Postižená místa ošetřujeme lokálně a u větších postižení podáváme i celková antibiotika. Na lokální ošetření u nás používáme Prurivet N, což je směs antibiotik, a kortikoidů. ATB zabrání další infekci a kortikoidy zmírňují bolestivost a svědění. Celková ATB podáváme dle potřeby, ale většinou u ložisek větších než 5cm. Všem přeji aby vás toto nepříjemné onemocnění nepotkalo, a když už náhodou ano, tak ať jste co nejdříve uzdraveni

Ordinační hodiny

Po–Pá: 9.00–13.00 a 14.00–19.00
So: 09.00–12.00
Ne: 16.00–19.00

Kontakt
Telefon: +420 573 337 809
Veterinární pohotohost
+420 775 742 809

vet.km@vianet.cz

Facebook – Veterinární klinika MVDr. Karel Chvátal