Chtěli by jste si pořídit štěňátko, ale nevíte pro jaké plemeno se rozhodnout? Dovolte, abychom Vám několik plemen představili a snad Vám i pomohli.

U každého plemene jsme se zaměřili pouze na to nejdůležitější jako je vhodnost k dětem, zda- li je vhodný spíše na zahradu či do bytu, cvičitelnost a péče o srst . Samozřejmě, že tyto údaje jsou všeobecné a můžete si pořídit pejska, který se od zde popisovaných vlastností bude lišit (např. špatnou výchovou lze i z toho nejhodnějšího plemene vychovat jedince agresivního a naopak). Pokud si zde vyberete pejska, doporučujeme Vám zjistit si více informací o daném plemeni. A to v knize, nebo ještě lépe přímo u chovatele.

Naháči

Musí být chováni celoročně doma. Péči o srst nepotřebují, zato je potřeba celoročně pečovat o jejich kůži (v létě potírat je opalovacími krémy, v zimě je oblékat do slušivých oblečků). Jsou vhodní k dětem a obzvláště pro alergiky. Špatně se cvičí. Často jsou zatíženi dědičnými vadami – zejména problémy s kůží.

Papilon

Vhodný do bytu i k dětem. Při dostatečné péči z něj vyroste velmi poslušný pes. Péče o srst je celkem nenáročná. Na pána si dělá vlastnické nároky. Má velmi rád pohyb, na ostatní psy nebývá agresivní. Je dědičně zatížen vykloubením čéšky.

Yorkshire terier

Velmi energický, vhodný zejména do bytu. Nelíná. Je velmi učenlivý, ale často neposlušný. Je dobrým hlídačem. Bývá dobrým společníkem pro děti. Nepotřebuje příliš dlouhé procházky. Péče o jeho dlouhou srst je velmi náročná. Často trpí onemocněním čéšek, a jako většinu malých plemen i jeho trápí zubní kámen, který se musí odstraňovat.

Malý knírač

Vhodný ven i do bytu. Pro děti bývá dobře vychovaný pes dobrým společníkem. Je velmi učenlivý. Výborný hlídač , někdy ale štěká až příliš. Potřebuje pravidelnou údržbu srsti. S ostatními psy se většinou snáší dobře. Někteří jedinci můžou být více nervózní.

Jezevčíci

Rozlišujeme 3 velikostní rázy (králičí, malý, střední) a 3 typy srsti (hladkosrstý, hrubosrstý a dlouhosrstý). Jsou vhodní ven i do bytu. Hladkosrstí jedinci by však v zimě měli být doma. Nejsou příliš vhodní k malým dětem, často jsou choleričtí, ale při správném vedení se dá jejich chování potlačit. Je tvrdohlavý. Je dobrý hlídač. Dlouhosrstí jedinci vyžadují více péče o srst. Jezevčíky často trápí problémy s páteří.

Dandie Dinmont terier

Je vhodný ven i do bytu. Dobrý společník k dětem. Většinou se dobře snáší s ostatními psy. Péče o jeho srst není příliš náročná, ale potřebuje pravidelnou péči. Je velmi učenlivý a dobře hlídá. Často jej trápí problémy s páteří.

Maltézáček, Havanský psík, Boloňský psík, Bišonek

Velmi vhodní do bytu. Nelínají nebo pouze velmi málo, ale potřebuje velkou péči o srst. Vhodní k dětem. Jsou inteligentní a dobře se učí. Ostatní psy tolerují a často si s nimi rádi hrají. Při přílišném rozmazlování mají sklony k agresivitě.

West higland white terier

Vhodný i do bytu. Hůře vycvičitelný, ale při správném vedení velmi milý společník. Je vhodný k dětem. Péče o srst potřebuje pravidelné česání a úpravu srsti. Westík je dobrým hlídačem. Často se objevují problémy s kůží.

Pekingský palácový psík

Vhodný spíše do bytu, ale může být i venku. Špatně se cvičí, je velmi tvrdohlavý. Při správném vedení vhodný k dětem. S ostatními psy se dobře snáší. Potřebuje každodenní kartáčování. Trápí ho oční problémy a problémy s páteří.

Pudli

Známe několik velikostních rázů. Vhodní spíše do bytu. Jsou velmi energičtí a inteligentní. Milují děti, jsou ideálními rodinnými psy. Cizí psy tolerují a nenapadají je. Potřebují každodenně česat a pravidelně srst upravovat stříháním. Při přílišné rozmazlování mají sklony k agresivitě.

King charles spaniel, Kavalier king charles spaniel

Nejlépe mít je doma. Jsou to ideální rodinní psi vhodní k dětem. Potřebují pravidelnou péči o srst. Jsou inteligentní a dobře cvičitelní. Často je trápí oční a ušní problémy. Někdy také problémy s očima.

Shar – pei

Vhodný zejména do bytu. Při správné výchově vhodný i k dětem. Potřebuje pravidelnou péči o kůži, oči a uši. Je špatně cvičitelný a někteří jedinci bývají nedůvěřiví až agresivní k cizím lidem. Může být agresivní také na ostatní psy. Trpí spoustou dědičných vad – oční, kožní problémy a selhání ledvin.

Anglický buldog, Francouzský buldoček

Nejlépe ho chovat v bytě. Je vhodný i k dětem. Nepotřebuje příliš pohybu, je to milý pes a skvělý společník. Péče o jeho srst není náročná. Bohužel je zatížen velkým množstvím dědičných vad – problémy s očima, kůží, feny mívají problémy s porodem.

Border kolie

Vhodná ven i do bytu. Potřebuje hodně pohybu, je velmi inteligentní a snadno se cvičí. Ideální společník k dětem. Péče o srst je nenáročná, přesto potřebuje pravidelně vyčesávat. Dnes hojně využívaná pro agility. Pokud nemá dostatek pohybu a péče, může trpět poruchami chování.

Americký kokršpaněl, Anglický kokršpaněl

Hodí se pro byt i zahradu. Jsou velmi tvrdohlaví a mají sklony k neposlušnosti, ale při správném vedení velmi inteligentní a poslušní, jsou milými společníky i k dětem. Péče o srst potřebuje každodenní vyčesávání a pravidelnou úpravu srsti. Často jsou zatíženy dědičnými problémy s ušima a očima. Poslední dobou se často vyskytují poruchy chování.

Stafordshire bulterier

Vhodnější je mít ho v bytě. Velmi milý společník, dnes hojně využíván pro canisterapii. Je vhodný i k dětem s nimiž má ohromnou trpělivost. Je velmi inteligentní a také tvrdohlavý, proto potřebuje důslednou výchovu. Často je agresivní na cizí psy.

Basenji

Alespoň v chladných měsících jej držíme v bytě. Téměř neštěká, zato vyje vysokým hlasem, který připomíná jódlování. Je vhodný i k dětem. Bohužel je těžko vycvičitelný a má sklony k toulání. Jeho nevýhodou je vyšší pořizovací cena. Péče o srst je nenáročná. Není příliš zatížen dědičnými onemocněními.

Beagle

Může být celoročně venku, ale potřebuje dobře zateplenou boudu. Při zajištění dostatku pohybu může žít i v městském bytě. Vhodný i k dětem, ale má sklony k neposlušnosti proto musí být od štěněte správně veden. Pořizovací cena není příliš vysoká.

Špicové

Mají tři velikostní rázy. Špic je vhodný ven i do bytu. Potřebuje každodenní péči o srst. Na česání jej musíme zvykat již od štěněte, často to nemá rád. Má sklony k neposlušnosti, proto potřebuje důslednou výchovu. Zejména samci se často nesnesou s ostatními psy. Je to dobrý hlídač.

Německý pinč

Vhodný do bytu. Spíše pro zkušenějšího chovatele, často je neposlušný a tvrdohlavý. Potřebuje přísnou výchovu a pak je vhodný i k dětem. Často je agresivní na ostatní psy. Bývá dobrým hlídačem. Péče o srst není náročná.

Americký stafordshire terier, Americký pitbulterier, Argentinská doga

Vhodní pouze pro zkušeného chovatele. Nejlépe je mít v bytě, ale můžou být i celoročně venku. Jsou velmi inteligentní. Musí se brzy začít s důslednou výchovou, protože umí být hodně tvrdohlaví. Při správném vedení dobře cvičitelní. Nadevše milují svoji rodinu. Napadají ostatní psy, pro které můžou být až smrtelně nebezpeční. Kromě argentinské dogy nejsou příliš dobrými hlídači.

Čau – čau

Vhodný pouze pro zkušeného chovatele.

Nevhodný do rodiny, obzvláště k dětem. Špatně cvičitelný a téměř vždy agresivní na cizí psy. Poslouchá jen jednoho člena domácnosti. Potřebuje důsledné vedení. K cizím lidem většinou bojácný se sklony k útočnosti.

Basethound

Může být celoročně venku, v zateplené boudě, lépe však ho chovat v bytě. Je vhodným rodinným psem. Není příliš dobrým hlídačem. Umí být umíněný, ale při správném vedení milý společník. Je zatížen onemocněním uší a problémy s páteří.

Chrti

Přes zimní měsíce by měli být v teple. Potřebují hodně pohybu. Jsou špatně vychovatelní a mají tendence utíkat za každou kořistí (kočka, králík?). Často velmi nedůvěřivý k cizím lidem. Někteří nejsou vhodní k dětem (sluga, azawagh, španělský galgo, greyhound). Nevýhodou je vysoká pořizovací cena. Výjimkou mezi chrty je irský vlkodav – vhodný pro celoroční pobyt venku. Je dobrý hlídač. Vhodný k dětem. Dá se dobře vychovat. Nevýhodou jsou velké nároky na výživu.

Kerry blue terier

Vhodný ven i do bytu. Nelíná. Při správném vedení vhodný společník do rodiny. Potřebuje pravidelnou péči o srst. Musí mít dostatek pohybu. Je dobrý hlídač.

Foxterier

Známe jej jako hladkosrstého nebo hrubosrstého. Má sklony k neposlušnosti a je tvrdohlavý. Často se nesnese s ostatními psy. Při správném vedení ho lze dobře vychovat. K cizím lidem může být kousavý. Je to dobrý hlídač. Hladkosrstý je vhodný spíše do bytu, hrubosrstý může být celoročně venku. Hrubosrstý potřebuje pravidelné česání i úpravu srsti. Může se projevit hluchota – u bíle zbarvených jedinců.

Airedale terier

Vhodný do bytu i na zahradu. Velmi dobrý hlídač. Někdy napadá ostatní psy. Je dost tvrdohlavý, ale při důsledném vedení dobře cvičitelný. Jeho srst potřebuje pravidelné kartáčování i úpravu trimováním. Není příliš vhodným k dětem, ale pokud s nimi vyrůstá a je správně veden, bude jim dobrým společníkem.

Dalmatin

Vhodný spíše do bytu. Má rád děti. Lze ho dobře vychovat. Potřebuje více pohybu. Psi samci někdy napadají ostatní psy. Může mít problémy s močovými kameny a někdy s kůží.

Boxer

Vhodný zejména do bytu. Je velmi dobře cvičitelný a vhodný k dětem. Je to ideální rodinný pes. Chová se jako štěně i v dospělosti. Je to dobrý hlídač. Často mávelký předkus. S ostatními psy se většinou snáší.

Akita- inu

Lze ho mít na zahradě, ale i v bytě. Péče o srst není náročná. Není příliš vhodný k dětem, je hůře vychovatelný a často agresivní na psy. Dobře vychovaný je milým společníkem. Doporučuji spíše zkušenějším chovatelům.

Rhodesian ridgeback

Vhodný i pro život v bytě. Někdy hůře cvičitelný a často se nesnese se psy. Je vhodný i k dětem. Lze ho využít i jako hlídače. Péče o srst není náročná.

Aljašský malamut, sibiřský husky

Není vhodný do bytu. Potřebuje hodně pohybu. K cizím psům je většinou přátelský. Není dobrým hlídačem. Téměř neštěká, ale často hlasitě vyje. Je vhodný ke starším dětem. Péče o srst je náročná spíše na jaře a na podzim – při línání.

Černý ruský teriér

Vhodný pro celoroční pobyt venku. Není příliš vhodný k malým dětem. Potřebuje přísnou výchovu, často je velmi ostrý a proto je výborným hlídačem. Patří do rukou zkušeného chovatele. Potřebuje pravidelné česání a úpravu srsti.

Německý ovčák

Vhodný spíše na zahradu, ale může být i v bytě. Dobře vychovaný je vhodný i k dětem. Je velmi inteligentní a dobře cvičitelný. Je to výborný hlídač. Stále častěji má problémy s poruchami chování – bázlivost, nervozita, agrese. Trápí ho problémy s klouby.

Belgický ovčák

Známe 4 varianty – malinois (krátkosrstý), tervueren, groenendael(dlouhosrstí), lakenois(hrubosrstý). Lze je mít celoročně venku, malinois a lakenois jen v zateplené boudě. Velmi inteligentní a dobře cvičitelní. Jsou vhodní k dětem. Ostatní psy snáší dobře. Groenendael a tervueren potřebují větší péči o srst.

Kolie

Vhodnéje mít ji na zahradě, při zajištění dostatku pohybu i v bytě. Je vhodná i k dětem. Inteligentní a dobře cvičitelná. Svou rodinu velmi dobře chrání. Má obzvláště vysoké nároky na srst.

Rottweiler, Dobrman, Beauceron

Vhodný i do bytu. K dětem pouze dobře vychovaný jedinec. Při správném vedení hodný a klidný pes. Lehce cvičitelný. Vhodný jako hlídač. Někdy můžou být problémy s ostatními psy, které může napadat. Častá jsou onemocnění kloubů.

Retrievři

Vhodní do bytu i ven. Jsou velmi milý a inteligentní, dobře cvičitelní. Dětem budou dobrým společníkem. Dnes hojně využíváni jako slepečtí a asistenční psy. S ostatními psy se většinou snáší dobře. Nejsou dobrým hlídačem.

Setři

Vhodní do bytu i ven. Potřebuj více pohybu. Jsou inteligentní a dobře cvičitelní. Vhodní k dětem. Potřebují pravidelnou péči o srst, která není příliš náročná. Cizí psy často toleruje.

Briard

Lépe mít jej venku na zahradě. Potřebuje důslednou výchovu a pak bude dobrým rodinným psem. Je to výborný hlídač.Péče o srst je vcelku náročná. Často mají problémy s klouby.

Slovenský čuvač

Vhodný pro celoroční pobyt venku. Není příliš vhodný k malým dětem. Často se nesnese s ostatními psy. Je výborným hlídačem. Je velmi tvrdohlavý a potřebuje opravdu důsledné vedení. Chovatel by měl mýt zkušenost se psy.

Bernský salašnický pes

Není vhodný do bytu. Lehce se učí poslušnosti. Není příliš vhodný k malým dětem, ale těm starším je ideálním společníkem. Dobrý hlídač. Péče o srst není příliš náročná.

Německá doga

Vhodná spíše do bytu, ale při zajištění podmínek může být i venku. Velmi klidný a mírný pes. Dobrý společník k dětem. Dobře se cvičí, je učenlivá. Nepotřebuje příliš pohybu. Péče o srst není náročná.

Novofundlandský pes, Landser

Není vhodný do bytu. Ideální rodinný pes. Velmi vhodný k dětem. Dobře cvičitelný. Miluje vodu. Srst potřebuje pravidelné vyčesávání.

Kavkazský pastevecký pes, Středoasijský pastevecký pes, Jihoruský ovčák

Pouze pro zkušeného chovatele! Mají sklony k agresivitě. Jsou hůře cvičitelní. Jejich výchova je problematická, ale při správném vedení jsou dobře zvladatelní. Velmi dobří hlídači. Často se nesnesou s ostatními psy, pokud je neznají.

Ordinační hodiny

Ordinacni hodiny 30. 3.–2. 4. 2018
Pá 30.3. 9.00.–12.00
So 31.3. 9.00–12.00
Ne 1.4. 16.00–19.00
Po 2.4. 16.00–19.00


Po–Pá: 9.00–13.00 a 14.00–19.00
So: 09.00–12.00
Ne: 16.00–19.00

Kontakt
Telefon: +420 573 337 809
Veterinární pohotohost
+420 775 742 809

vet.km@vianet.cz

Facebook – Veterinární klinika MVDr. Karel Chvátal